oktoober 30, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Arvamuslood Ettevõtlus

Kuidas porgandeid kasvatada?

Porgandid & Sisuturundus

Porgandite kasvatamine on rahuldustpakkuv ja üsna lihtne tegevus, mis sobib nii kogenud aednikele kui ka algajatele. Kuigi porgandite kasvatamine nõuab mõningaid teadmisi ja hoolt, on nende kasvatamine Eestis hästi võimalik, kuna nad eelistavad jahedamat kliimat. Siin on samm-sammult juhised, kuidas kasvatada maitsvaid ja tervislikke porgandeid.

1. Pinnase ettevalmistus

Porgandite kasvatamiseks on oluline valida hea pinnas. Nad eelistavad kerget, liivakat ja hästi kuivendatud mulda. Kui pinnas on liiga savine või kivi- ning klombirohke, võivad porgandid kasvada kõveraks või narmastena. Enne külvamist on soovitatav pinnas läbi kaevata ja lisada komposti või hästi lagunenud sõnnikut, mis annab taimele vajalikke toitaineid. Oluline on vältida liiga palju lämmastikku sisaldavaid väetisi, kuna see võib soodustada lehestiku kasvu juurte arvelt.

2. Külvamine

Porgandeid saab külvata varakevadel või hilissuvel, sõltuvalt sellest, millal soovid saaki saada. Varakevadel külvatud porgandid saab koristada suve lõpus, samas kui hilissuvel külvatud porgandid on valmis hilissügisel. Porgandiseemned külvatakse otse avamaale, kuna nad ei talu hästi ümberistutamist. Külvirea vahele võiks jätta umbes 30 cm ja seemned tuleks külvata umbes 1 cm sügavusele, jättes seemnete vahele 2-3 cm.

3. Hooldus ja kastmine

Porgandid vajavad regulaarset kastmist, eriti idanemise ajal. Muld peab olema pidevalt niiske, kuid mitte vettinud, sest liigne niiskus võib põhjustada mädanemist. Kui porgandid hakkavad kasvama, tuleks neid harvendada, jättes taimede vahele umbes 5-8 cm. Samuti on oluline hoida peenar umbrohust puhas, kuna umbrohud võivad varjata valgust ja võistelda toitainete pärast.

4. Kahjurite ja haiguste vältimine

Porgandid on suhteliselt vastupidavad taimed, kuid neid võivad ohustada kahjurid, nagu porgandikärbes. Selle ennetamiseks võib kasutada katteloore, mis takistavad kärbestel munemist. Samuti tasub jälgida, et muld ei oleks liiga niiske, mis võib soodustada seenhaiguste teket.

5. Koristamine

Porgand on koristusvalmis tavaliselt 2-3 kuu jooksul pärast külvamist. Parim aeg nende korjamiseks on siis, kui juured on saavutanud soovitud suuruse ja värvi. Pärast koristamist võib porgandeid säilitada jahedas ja kuivas kohas.

Õige hoolduse korral on porgandite kasvatamine lihtne ja tulemuseks on rikkalik ja maitsev saak!

Allikas: Nojus via Buller Meedia Pilt: Shutterstock

sisuturundus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga