juuli 13, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Buller Uudised

Lihtne oskus kasvatada ise oma igapäevast õnne

meditatsioon
Oleme kõik erilised ning erakordsed inimesed, kelle päevad võiks täis olla lihtsat inimlikku õnne. Võib-olla mitte just naerupahvakatest pungil itsitamist, aga sellist lihtsat igapäevast õnne, milles valitseb harmooniline tasakaal.

Selline, mis pakub rahuldust läbi ümbritsevate meeldivate inimeste, tegevuste, mida me nimetame hobideks või meeldivaks ajaviiteks ning meeldiv töö koos sõbralike kollegide ja ülespoole edeneva karjääriga toetamas kõike eelnevat. Kindlasti saab õnne väga erinevate sõnadega kirjeldada ja lisada üksikuid nüansse, kuid põhimõtteliselt võiks nõustuda, et just see on õnn, mille poole igapäevaselt püüdleme.

Kas oled juba kohale jõudnud? Kas sinu elus valitseb eelpool kirjeldatud tasakaal ning domineerib igatsetud igakülgne õnnetunne? Kui nii, siis rõõmustan koos sinuga ning soovin sulle põnevat kulgemist ning tarkust selle õnneliku tasakaalu hoidmiseks.

Enamusel meist siiski nii hästi need asjad pole ning igapäevase õnne ja tasakaalu king kipub nii mõnestki kohast pigistama. Kas pole suhted kaaslastega sellised, mis lubaksid nautida hobisid või oma unistuste tööga teenitud külluse vilju või siis pole igapäevase tegevuse tulemused sellised, mis lubaksid nautida piisaval hulgal oma kaaslaste seltsi. Ikka on millestki puudu või on midagi meie elus rohkem, kui soovime ning kanda jaksame. Teisisõnu, oleme oma igapäevaste ihade ja soovunelmatest kannustatult kättesaamatu õnne poole teel, kuid kohale ei jõua.

Postituse pealkirjas luban lihtsat oskust, millega saab oma maailma lihtsalt muuta. Oskust iseenda õnne ja tasakaalu loomiseks. Tegelikkuses pole selliseid universaalseid oskusi olemas. See pole üldse mingi kauge ega keeruline nipp, vaid lihtne oskus olla teadvel olekus. Oma enese teadvusele ja teadlikkusele keskendumisel saame ühenduse iseendaga ning kogeme endas ümbritsevat maailma ilma moonutusteta. See aga on õnne tunnetuse juures kõige olulisem lüli ja lihtsaim nipp. Õnne tunnetus vajab mõistmist, enese sisemiste soovide ja teadlikkuse mõistmist, mis tuleb läbi eneseavastamise ning mõistmise praktika.

Siinkohal pakun siiski ühe lubatud lihtsa või keerulise mõttekäigu ning kaks praktikat, kuidas oma tegelikku igapäevast õnne avastada ja kasvastada – eristada tegelikku õndsust lihtsatest ihadest.

Patandzali suutra: “Kiindumus on naudingust kinnihoidmine”.

Marshall Govindani mõtisklus või seletus selle suutra sisu kohta kõlab järgnevalt:

… teadvuse individualiseerumise ja enda väära samastamise tõttu teatud keha mõtete või mälestustega, köidavad meid erinevad ümbritsevas keskkonnas olevad meeldivad kogemused. Nagu hirm, lähtub ka kiindumus kujutlustest ja arvamustest. Kiindumus ilmneb, kui vahetame sisemise õndsuse kogemise väliste asjolude või faktorite komplekti vastu ning nimetame seda seost naudinguks. Me kujutleme, et see nauding sõltub nendest välistest asjaoludest või faktoritest. Kui neid enam pole kogeme kiindumust, pettekujutelma, et sisemine nauding ei saa enne naasta, kui välised faktorid jälle sobivad. Kiindumus hõlmab endas klammerdumist ja muidugi kannatamist. Isegi väliste faktorite olemasolul võime kogeda kiindumust, kuna kardame (kujutlus) olemasolevat kaotada. Reaalsuses aga on õndsus(õnnetunne) iseeneslik, tingimusteta, välistest asjoludest sõltumatu. Selle kogemiseks on vaid vaja teadvel olla.

Seega võime järeldada, et õnduse kogemiseks või nn. õnnetundeks pole vaja midagi, mis asukas meist väljaspool.

Mida varem seda märgata ja mõista, seda varem saame kätte oma õnne ning seejärel ka lihtsamad nipid tasakaalu poole püüdlemiseks.Selle paremaks mõistmiseks võiksid proovida järgnevat kahte praktikat.

Teadlikkuse arendamise ja eneseavastamise harjutus nr. 1

Harjuta ennast olema teadlik oma nauditavate olukordade ja tegevuste eel, nende ajal, kui ka nende järel. Märka, et õndsus püsib seni kuni püsib teadlikkus.

Teadlikkuse arendamise ja eneseavastamise harjutus nr. 2

Harjutada oma kiindumustest lahti laskmist. Ja jälgi kuidas selline teadlik muutus sinu õnnetundega suhestub.

Kindlasti leiad hulgaliselt põnevaid tööriistu Kundalini jooga õpetusest. Kõik see on teekond, mille kogemine on sinu enda kätes. Saad seda avastada üksi või siis koos teistega joogatunnis, kus sind toetab lisaks sinu oma energiale, ka grupi energia.

Kui ka need praktikat sind soovitud tulemuseni ei vii, siis saad alati luua ise mõne sulle sobiva süsteemi või distsipliini, kuidas eelpool mainitud suutras ära toodut mõista või kuidas seda oma ellu efektiivselt integreerida.

Kokkuvõtteks võiks öelda, et püsides virgena hetkes ning teadlikuna, saame märgata iseenda tõelist olemust, ja elu pakutavaid mustreid. See aga viib meid lähemale hetkele, kus saame teadlikuks iseeneslikust õnneseisundist.

Õnnelikku katsetamist ning oma enda õnne avastamist! Lisainfot leiad joogastuudio.ee kodulehelt